Fortsätt till huvudinnehåll

Jönsson

Jansson har aldrig varit en favorit hos mig och ofta finns inget av den på min jultallrik. Något jag har tyckt är synd ibland då Jansson är väldigt förknippat med julbordet. Nu har jag dck hitat en vegetarisk variant som jag gillar skarpt.

Jönsson
15 potatisar
2 gullökar
5dl havregrädde eller vanlig grädde
3 lagerblad
2 krm malen kryddpeppar
1 krm malen kryddnejlika
1 krm malen ingefära
1 krm vitpeppar
1-2 msk mild senap
Salt
2 msk ströbröd
50gram smör el margarin

I formen nedan har jag halverat allt i receptet.

Skala och strimla potatisen fint. Skala och hacka lök fint. Sjud grädde, lagerblad, kryddpeppar, kryddnejlika, ingefära och vitpeppar i 10 minuter under lock. Plocka bort lagerblad och rör ner senapen. Varva potatis och lök i en smord form. Salta efter varje lager potatis. Häll över gräddblandningen, strö på lite ströbröd och avsluta med att hyvla margarin/smör över gratängen. Grädda på 200 grader i ca 1 timme eller tills potatisen är mjuk.

Foto: Annajanson
Har varierat mig lite på om havregrädde eller vanlig grädde och det är bra båda tycker jag, kanske snäppet bättre och känns inte lika mastigt med havregrädde. Har dock kört på smör hemma varje gång. Vill man ha veganskt kör på havregrädde och mjölkfritt margarin.

Receptet kommer (och är då veganskt) från en av mina favorit julkokböcker; Den goda gröna julen av Karolina Jönsson.

Kommentarer

Unknown sa…
Gillar inte heller Jansson 👎 och vad kul med en kokbok med lite mer grönt till julbordet! Själv gillar jag grönkålssallad med granatäppelkärnor!!

Populära inlägg i den här bloggen

Vika papperspåse

jag har varit hemma hos mina föräldrar en sväng. Min mor ska ha julpyssel på jobbet på måndag och de ska bland annat vika papperspåsar , så vi gjorde några modeller =). Papperspåsar är perfekt att ha och stoppa godis, julklappar, kakor mm runt jul och ge bort. Storlek kan förändras i oändlighet, du bestämmer. Vi vek två olika sorters påsar; den första behöver man papper (använde oss av lite tjockare julklappspapper), (sax) och lim (påsen i beskrivningen är gjort utifrån ett pappersark i A4 storlek). Till den andra sorten behövs ett valfritt stort paket att vika utifrån, papper, (sax) och lim. Vill man tänka på miljön kan man återanvända gammalt julklappspapper eller tidningspapper. Foto: AnnaJanson 1. Pappersark i A4 storlek. 2-4. Vik in kortsidorna så att de överlappar varandra och limma ihop. 5. Vik upp ena sidan där botten ska vara, tänk på att botten blir ungefär hälften av det du viker upp. 6-7. Vik enligt bilden. 8. När du vikt ihop botten limma ihop med limstift. 9. Påsen...

Pärla julsaker

Min sjuåring pärlar för glatta livet på fritids och det verkar ha smittat av sig på hela gruppen. Kul tycker jag och det verkar som att julintreset smittat av sig för på sista tiden har det kommit hem en hel del julinspirerade pärlplattor. Foto: Annajanson Funderade ett tag på var vi skulle göra av alla fina kreationer och kom då på att ställa dem på tavlorna (bred tavelram) som hänger på väggen. Blev riktigt fint tycker jag! Hänga i granen tror ajg också kan vara fint eller kanske dekorera en julklappsetikett eller julklapp man ger bort. Foto: Annajanson

Pyssel med silkespapper

Ni som följer mig på instagram har redan sett mitt pyssel med silkespapper som limmas på kort och blir en gran. Ett super enkelt pyssel som passar i många åldrar. Material som behövs är silkespapper (perfekt med återbruk av skrynkligt silkespapper), limstift och något att klistra silkespappret på, förslagsvis ett tomt kort. Limma på hela pappret, eller önskvärd form som silkespappret ska ta, exempelvis gran. Riv små bitar  av silkespapper och gör en liten boll av och tryck fast på önskat ställe. Foto: Annajanson Foto: Annajanson Ovan ser ni till vänster kortet min 3 åriga dotter gjorde och mitt till höger, så pysslet passar alla åldrar där man kan trycka fast lite silkespapper på ett papper.