Fortsätt till huvudinnehåll

Julig liten sångbok

Var nyss på en lite kvällshandling på ICA och upptäckter att barnkammarboken kommit med en ny lite bok med julsånger. Oj vad jag vill ha den i mitt hem. Lille Jakob måste ju får lära sig alla fina barnjulsånger!

Bild: Bokus

Kommentarer

Johanna sa…
Oj, vilken smart bok! den borde man ju verkligen ha :) ska direkt skriva om det på min blogg!
Kikade du i den? Verkade den bra? Jag skulle vilja köpa den till dottern.
Anna sa…
Jag tittade i den och den verkar vara som barnkammarboken brukar vara men med massa julsånger =). Jag gillade den. Dessutom är det en CD-skiva med. Helt kanon när man som jag inte sjunger super bra.
Anna sa…
Kom på en sak till angående boken. För den som är intresserad och vill se några sidor av den så finns det att se/läsa på bokus hemsida.
Självklar skall du ha den i ert hem, det är ju superviktigt att din son lär sig massor av julsånger! :-)
Tess sa…
Tänk så mysigt att sjunga sånger ur den när det är dags för nattning! Oj vad sugen jag blev nu. Är man för gammal för sångstund innan läggdags när man är 20? ;)

Populära inlägg i den här bloggen

Vika papperspåse

jag har varit hemma hos mina föräldrar en sväng. Min mor ska ha julpyssel på jobbet på måndag och de ska bland annat vika papperspåsar , så vi gjorde några modeller =). Papperspåsar är perfekt att ha och stoppa godis, julklappar, kakor mm runt jul och ge bort. Storlek kan förändras i oändlighet, du bestämmer. Vi vek två olika sorters påsar; den första behöver man papper (använde oss av lite tjockare julklappspapper), (sax) och lim (påsen i beskrivningen är gjort utifrån ett pappersark i A4 storlek). Till den andra sorten behövs ett valfritt stort paket att vika utifrån, papper, (sax) och lim. Vill man tänka på miljön kan man återanvända gammalt julklappspapper eller tidningspapper. Foto: AnnaJanson 1. Pappersark i A4 storlek. 2-4. Vik in kortsidorna så att de överlappar varandra och limma ihop. 5. Vik upp ena sidan där botten ska vara, tänk på att botten blir ungefär hälften av det du viker upp. 6-7. Vik enligt bilden. 8. När du vikt ihop botten limma ihop med limstift. 9. Påsen...

Pärla julsaker

Min sjuåring pärlar för glatta livet på fritids och det verkar ha smittat av sig på hela gruppen. Kul tycker jag och det verkar som att julintreset smittat av sig för på sista tiden har det kommit hem en hel del julinspirerade pärlplattor. Foto: Annajanson Funderade ett tag på var vi skulle göra av alla fina kreationer och kom då på att ställa dem på tavlorna (bred tavelram) som hänger på väggen. Blev riktigt fint tycker jag! Hänga i granen tror ajg också kan vara fint eller kanske dekorera en julklappsetikett eller julklapp man ger bort. Foto: Annajanson

Pyssel med silkespapper

Ni som följer mig på instagram har redan sett mitt pyssel med silkespapper som limmas på kort och blir en gran. Ett super enkelt pyssel som passar i många åldrar. Material som behövs är silkespapper (perfekt med återbruk av skrynkligt silkespapper), limstift och något att klistra silkespappret på, förslagsvis ett tomt kort. Limma på hela pappret, eller önskvärd form som silkespappret ska ta, exempelvis gran. Riv små bitar  av silkespapper och gör en liten boll av och tryck fast på önskat ställe. Foto: Annajanson Foto: Annajanson Ovan ser ni till vänster kortet min 3 åriga dotter gjorde och mitt till höger, så pysslet passar alla åldrar där man kan trycka fast lite silkespapper på ett papper.