Fortsätt till huvudinnehåll

Julafton

Julafton/julhelgen är äntligen här! Nu är det tid för för gemenskap och julmys! Jag hoppas att ni ej har stupat i stress innan helgen, utan att ni nu är fulla av julglädje och kan njuta av kommande dagar med allt som hör till! Själv jobbar jag idag, men på eftermiddagen bär det av till familjen med julfirande, vilket jag längtar efter. Till sist;

Önskar er alla en
riktig härlig julhelg!

Foto: AnnaJanson

Kommentarer

Anonym sa…
Önskar dej en riktigt mysig jul.
Tycker absolut att du ska satsa på den till Nyårsafton Anna - den är supergod. Våra vänner tjatar om att jag ska göra den till Nyår men nu hade vi den juh precis så jag vill ha någonting nytt :) Får se vad det blir denna gången... :)

Lycka till!

Hälsningar Jenny
Johanna.B sa…
Tack Anna, nu har du lyckats snurra runt mitt skålsaknande till någonting positivt. Nu har jag alltså tillåtelse att köpa en massa skålar!

Nu är det höst igen och då brukar det gå fort till jul. Kommer bloggen köras igång när vi börjar närma oss?

Kram
/Johanna
Anna sa…
Jo det börjar närma sig jul igen och jag har börjat spåna så smått om massa inlägg. Planeringen är att bloggen startar på allvar i slutet av oktober, början av november!

Populära inlägg i den här bloggen

Vika papperspåse

jag har varit hemma hos mina föräldrar en sväng. Min mor ska ha julpyssel på jobbet på måndag och de ska bland annat vika papperspåsar , så vi gjorde några modeller =). Papperspåsar är perfekt att ha och stoppa godis, julklappar, kakor mm runt jul och ge bort. Storlek kan förändras i oändlighet, du bestämmer. Vi vek två olika sorters påsar; den första behöver man papper (använde oss av lite tjockare julklappspapper), (sax) och lim (påsen i beskrivningen är gjort utifrån ett pappersark i A4 storlek). Till den andra sorten behövs ett valfritt stort paket att vika utifrån, papper, (sax) och lim. Vill man tänka på miljön kan man återanvända gammalt julklappspapper eller tidningspapper. Foto: AnnaJanson 1. Pappersark i A4 storlek. 2-4. Vik in kortsidorna så att de överlappar varandra och limma ihop. 5. Vik upp ena sidan där botten ska vara, tänk på att botten blir ungefär hälften av det du viker upp. 6-7. Vik enligt bilden. 8. När du vikt ihop botten limma ihop med limstift. 9. Påsen...

Pärla julsaker

Min sjuåring pärlar för glatta livet på fritids och det verkar ha smittat av sig på hela gruppen. Kul tycker jag och det verkar som att julintreset smittat av sig för på sista tiden har det kommit hem en hel del julinspirerade pärlplattor. Foto: Annajanson Funderade ett tag på var vi skulle göra av alla fina kreationer och kom då på att ställa dem på tavlorna (bred tavelram) som hänger på väggen. Blev riktigt fint tycker jag! Hänga i granen tror ajg också kan vara fint eller kanske dekorera en julklappsetikett eller julklapp man ger bort. Foto: Annajanson

Pyssel med silkespapper

Ni som följer mig på instagram har redan sett mitt pyssel med silkespapper som limmas på kort och blir en gran. Ett super enkelt pyssel som passar i många åldrar. Material som behövs är silkespapper (perfekt med återbruk av skrynkligt silkespapper), limstift och något att klistra silkespappret på, förslagsvis ett tomt kort. Limma på hela pappret, eller önskvärd form som silkespappret ska ta, exempelvis gran. Riv små bitar  av silkespapper och gör en liten boll av och tryck fast på önskat ställe. Foto: Annajanson Foto: Annajanson Ovan ser ni till vänster kortet min 3 åriga dotter gjorde och mitt till höger, så pysslet passar alla åldrar där man kan trycka fast lite silkespapper på ett papper.